PL

EN

Włochy - studia

University “G. d’Annunzio” Chieti-Pescara

Kierunek studiów - Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Uczelnia - Uniwersytet w Pescarze jest rozwinięty bardziej w stronę kierunków ekonomicznych. Mnie zależało na kilku zajęciach typowo pod kątem kierunków inżynieryjnych - te nie były dostępne, pomimo wcześniejszych deklaracji na stronie internetowej / kodów przedmiotów. Jednak bezpośredni kontakt z wykładowcami i ciekawa oferta dalszego toku studiów - doktoranckich na wydziale ekonomicznym, rekompensowały brak wcześniejszych błędów komunikacji.
Zajęcia - Informacje które były podane na stronie były błędne. Zajęcia odbywały się wyłącznie w języku włoskim, z powodu na zbyt małą liczbę chętnych na jęz. angielski / lub błędy na stronie. Egzaminy oraz wszystkie formy zaliczeń były nt. dostępne w jęz. angielskim.
Zakwaterowanie - dzięki Mentorowi znalezione mieszkanie nie było satysfakcjonujące. Tańsze mieszkanie można było znaleźć na grupie na Fb lub portalu www.subito.it. Wymagany język włoski. Płaciłem 300EUR / miesiąc.
Koszty utrzymania - koszty życia to ok. 300EUR / miesięcznie. Wynajem drugie tyle. Jedne z najtańszych sklepów w Pescarze to Eurospin lub MD.
Formalności - umowa wynajmu mieszkania oraz zdobycie Codice Fiscale w Agenzia delle Entrate.
Kurs językowy  - Wiele się nauczyłem, pomimo że przed wyjazdem nie potrafiłem powiedzieć ani słowa po włosku. Smuci jednak fakt, że zajęcia były prowadzone wyłącznie w trybie zdalnym.
Czy polecasz uczelnię - Dla studentów wydziału nauk ekonomicznych jak najbardziej, dla kierunków interdyscyplinarnych / inżynieryjnych niekoniecznie.
Nie wszystkie event'y prowadzone przez ESN były warte uwagi. Ceny niektórych eventów nie były adekwatne do ich wartości.


University of Bari Aldo Moro

Kierunek - Architektura krajobrazu
Zakwaterowanie - 340 euro/miesiąc, znalazłam na grupie włoskiej na fb - Stanza Semplice i bardzo polecam;
Ubezpieczenie - Almatur ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków;
Uczelnia - bardzo polecam tę uczelnię; dla mnie ma same mocne strony poza komunikacją z niektórymi pracownikami (głównie z panią z biura zajmującą się Erasmusem), ale profesorowie bardzo życzliwi.


Kierunek - Architektura Krajobrazu
Zajęcia - tematyka oraz informacje były ciekawe i dopasowane to charakteru kierunku, wykładowcy byli bardzo mili i pomocni;
Zakwaterowanie - zakwaterowanie poleciła mi znajoma, która przebywała już w Bari; pokój wynajmowałam poprzez agencję płacąc 330 euro, wliczając wszystko: wodę, gaz, prąd, wi-fi, opłaty administracyjne, śmieci; polecam firmę Stanza Semplice.
Uczelnia - polecam ze względu na dobry kontakt z wykładowcami oraz z lokalnymi studentami; program nauczania był zadowalający; słabą stroną jednak jest kontakt z osobami odpowiedzialnymi za przyjmowanie zagranicznych studentów w znaczeniu administracyjnym - bardzo długie oczekiwanie na odpowiedź mailową lub żadne, wielokrotne dopraszanie się o dokumenty, podpisy itp.;
Dodatkowe uwagi - podsumowując cały wyjazd wliczając dobre i słabe strony, jestem bardzo zadowolona z udziału w programie wymiany zagranicznej, uważam, że każdy powinien, choć raz wziąć udział w Erasmusie; wielką stratą byłoby nieskorzystanie z okazji poznania świetnych ludzi oraz nowego kraju, bowiem zmienia to postrzeganie wielu spraw oraz samego siebie.


Politecnico di Bari

Kierunek studiów - Wzornictwo 
Zajęcia - Kursy były na bardzo rożnym poziomie, jednak uważam, że sporo nowej wiedzy teoretycznej posiadłam dzięki temu wyjazdowi.
Zakwaterowanie - Kursy były na bardzo rożnym poziomie, jednak uważam, że sporo nowej wiedzy teoretycznej posiadłam dzięki temu wyjazdowi.
Koszt utrzymania - Myślę, że powinno się przygotować na jakieś 600 euro miesięcznie.
Czy polecasz uczelnię - Tak. Mocne: można było znaleźć kursy prowadzone w języku angielskim. Słabe: nauczyciele się dużo spóźniali i była ogólna dezorganizacja.
 


University of Padova

Kierunek studiów - Zootechnika
Zajęcia – system nauki we Włoszech bardzo mi się spodobał, profesorowie prowadzili zajęcia w ciekawy sposób i zawsze dbali o to, by każdy zrozumiał ich tłumaczenie; dodatkowo z niektórych przedmiotów odbyły się zajęcia plenerowe, np. w zoo czy w parkach narodowych; mogę powiedzieć, że wybrane zajęcia spełniły moje oczekiwania;
Zakwaterowanie - w przypadku Padwy to bardzo ciężki temat, ponieważ znalezienie zakwaterowania wraz z koleżanką zajęło nam kilka miesięcy; ostatecznie udało się otrzymać miejsca w akademiku uczelnianym, których wcześniej dwukrotnie nam nie przyznano; polecam szukać pokoju/mieszkania znacznie wcześniej i jak najszybciej złożyć podanie o miejsce w akademiku; jeśli chodzi o cenę, najlepszą opcją jest miejsce w akademiku, jest ono obecnie często 2-3x tańsze, niż cena za pokój lub mieszkanie w mieście;
Uczelnia - posiada wspaniałe zaplecze naukowe (laboratoria, prosektoria itd.), dodatkowo świetną kadrę profesorską, która zawsze jest pomocna i przekazuje wiedzę w bardzo przystępny sposób; bardzo polecam tę uczelnię; mocną stroną na pewno jest system nauczania i podejście profesorów do studentów; jeśli chodzi o minusy, to wymieniłabym problem ze znalezieniem zakwaterowania oraz zbyt dużą liczbę studentów w porównaniu do ilości miejsc udostępnianych przez uczelnię;
Dodatkowe uwagi - jestem bardzo zadowolona z wyjazdu, polecam wszystkim skorzystanie z takiej możliwości :)


Kierunek studiów - Zootechnika
Uczelnia - polecam uniwersytet w Padwie ze względu na atmosferę jaka tam panuje, studenci traktowani są z szacunkiem a profesorowie są bardzo pomocni i mili; same studia są bardzo dobrze zorganizowane, materiały z wykładów oraz zajęć praktycznych udostępniane, tak aby każdy na zajęciach mógł się skupić na temacie a nie przepisywaniu; zakres materiału na egzamin jest szczegółowo omawiany, tak samo jak typ zadań, jakich można się spodziewać; na pierwszych zajęciach przedstawiany jest harmonogram na cały semestr, włącznie z datami egzaminów, tak więc nie ma żadnych niespodzianek w trakcie semestru;
Zajęcia - bardzo dużo zajęć praktycznych, udostępnianie wszystkich materiałów potrzebnych do nauki przez profesorów, 3 tygodniowa przerwa między ostatnimi wykładami a sesją egzaminacyjną, co umożliwia spokojne przygotowanie się do egzaminów; mają dobrą infrastrukturę oraz wyposażone laboratoria i sale dydaktyczne;
Ubezpieczenie - karta EKUZ, dodatkowo musiałam skorzystać z ubezpieczenia we Włoszech i mogę polecić Euro26, wszystko odbyło się bez problemów;
Zakwaterowanie - w akademiku uczelnianym - 205 euro miesięcznie + kaucja zwrotna 350 euro.
 


University of Pavia

Kierunek studiów - Architektura wnętrz
Zajęcia - nie wszystkie były przydatne, dlatego wybrałam tylko praktyczne zajęcia, na przykład miałam rysunek i miałam podwójny egzamin z praktyki i z teorii (gdzie były pytania jak z historii sztuki);
Zakwaterowanie - 325 euro miesięcznie, Collegium Golgi


University of Sassari

Kierunek studiów - Architektura wnętrz
Zakwaterowanie - znalazłam mieszkanie do wynajęcia przez polecenie, kosztowało 250 euro + opłaty za prąd i wifi; mogę polecić portale facebookowe, na których są informacje odnośnie wynajmu.


Kierunek studiów - Architektura
Zakwaterowanie - Przez stronę internetową. Pierwsze mieszkanie w cenie 210€ od osoby a drugie 400€.
Koszty utrzymania - Bez kosztów mieszkania 300/400 € miesięcznie.
Kurs języka - Tak, przy sumiennej nauce można było nauczyć się podstaw włoskiego.
Czy polecasz uczelnię - Bardzo polecam ze względu na samo otoczenie i klimat, jednak biorąc pod uwagę poziom uczelni nie był on dobry.


Università Degli Studi Di Roma Tor Vergata 

Kierunek studiów - Teleinformatyka
Uczelnia - Pod kątem naukowym pobyt na uczelni zagranicznej we Włoszech był satysfakcjonujący. Nie było problemów związanych z kwestiami organizacyjnymi i komunikacją z władzami uczelni w języku angielskim. Polecam powyższą uczelnię innym studentom. Wykładowcy, z którymi miałem do czynienia byli bardzo pomocni i elastyczni. Uczelnia oferuje kierunki techniczne jak i kierunki ekonomiczne.
Zakwaterowanie - Zakwaterowanie znalazłem poprzez stronę internetową https://www.homeforstudents.it/it/ i znajdowało się niedaleko uczelni (mały kampus studencki). Koszty zakwaterowania za pokój wynosi około 375 EUR za miesiąc.


Uczelnia - nabyłem wiedzę, którą mogę wykorzystać w pracy zawodowej i prywatnych projektach. Polecam - wykładowcy podchodzą do studenta z szacunkiem, wiedzę przekazują w przystępny sposób. Małym problemem może okazać się dotrzymywanie terminów (deadline'ów) - Włosi spokojniej podchodzą do tego typu spraw. W razie potrzeby wykładowcy zgadzają się na dostosowanie terminów na prośbę studenta.
Zajęcia - 2 z 3 zajęć nadmiernie skupiały się na aspektach teoretycznych. Bez poparcia tej wiedzy zajęciami praktycznymi,
Zakwaterowanie - Dzięki serwisom internetowym typu "idealista.it". Home for students, Via di Carcaricola, 13100133 Roma RM. Wybrałem większy pokój - cena 395€, od marca 2023 ok 430€.


Uczelnia - Rozwój naukowy był bardzo satysfakcjonujący, poziom nauczania oraz podejście do studenta były ponad wszelkie oczekiwania.
Zajęcia - Tak, wszystkie zajęcia spełniały moje oczekiwania a niektóre z nich dały mi o wiele więcej niż oczekiwałem. Otwartość profesorów na wszelkie pytania oraz aktualność uczonego materiału przyczyniła się do zwiększenia chęci do nauki. Pomimo szczegółowości i rozmiarów niektórych kursów, nie czułem się przytłoczony ze względu na niewielką ilość przedmiotów na których trzeba się skupić. Możliwość wybrania przedmiotów, które faktycznie interesowały mnie osobiście pomogło w zainteresowaniu kursami oraz chęci w aktywnym uczestniczeniu w nich.
Zakwaterowanie - Zakwaterowanie znalazłem razem ze znajomym na platformie Facebook w cenie około 400 EUR. Miejsce, w którym mieszkałem z pewnością nie należało do najlepszych względem akomodacji ale forma budynku (podłużny jednopiętrowy kompleks połączony w środku korytarzem) niezwykle sprzyja poznawaniu ludzi zwłaszcza, że miejsce kierowane jest dla studentów międzynarodowych. Dodatkowo miejsce to znajduje się w odległości 10 min pieszo od uczelni Tor Vergata. Dzięki temu miejscu poznałem ludzi z całego świata z którymi wciąż utrzymuję kontakt. Kampus znajduje się na ulicy Via di Carcaricola 131, najlepiej skontaktować się z właścicielem bezpośrednio na stronie facebook "Home for students - Roma".
Koszty utrzymania - Zakładając, że mieszkanie kosztuje 400EUR + 10EUR na kartę SIM z numerem + 150EUR na jedzenie miesięcznie patrzymy tu na kwotę około 560EUR miesięcznie. Oczywiście nie są tutaj wliczone jakieś wyjścia, kluby etc.
Czy polecasz uczelnię - Z pewnością polecam uczelnię Tor Vergata, posiada ona bardzo wiele przedmiotów prowadzonych w języku angielskim (znaczna większość jest jednak na poziomie magisterskim, co nie stanowiło dla nas problemów jako iż prawie każdy wykonany przez nas kurs był na poziomie magisterskim). Poziom języka angielskiego był na dobrym poziomie u każdego z profesorów z jakimi mieliśmy przyjemność pracować. Tor Vergata jest jedną z lepszych uczelni technicznych (istnieją na niej również inne bardzo dobre wydziały ale techniczne są jej głównym atutem) we Włoszech. Jedyną słabą stroną, o której mogę pomyśleć jest fakt, że jest to włoska uczelnia na którą jak się można domyśleć w większości włosi, którzy nie zawsze są chętni do prowadzenia rozmów w języku angielskim jeśli ktoś dobrze włada językiem włoskim bez problemu znajdzie chętnych do rozmowy studentów, w przeciwnym razie trzeba być trochę bardziej otwartym i odnaleźć odpowiednich ludzi.
Rok spędzony na uczelni Tor Vergata był najlepszym rokiem mojej edukacji wyższej oraz jednym z najlepszych lat jeśli chodzi o relacje społeczne i poszerzanie horyzontów. Każda z osób z jaką rozmawiałem podczas wyjazdu potwierdzała, że ten wyjazd zmienił ich na lepsze.


Uczelnia - Pod kątem naukowym pobyt przekroczył moje oczekiwania. Dzięki elastycznej możliwości wybierania przedmiotów, nawet z stopnia wyżej, możliwe było poszerzanie swoich horyzontów technologicznych jeszcze szerzej, niż jest to możliwe w Polsce. Forma studiów także pomagała w efektywnej nauce, brak niepotrzebnych sprawozdań, które zostały zamienione na końcową odpowiedź ustną, zmuszała zrozumienie tematu.
Zajęcia - Tak, zajęcia w pełni spełniły moje oczekiwania. Pomimo technicznego kierunku, każdy przedmiot kończył się egzaminem oralnym, co sprawiało konieczność zrozumienia tematu. Podejście Profesorów do studentów o niebo lepsze jak w Polsce.
Zakwaterowanie - Znalazłem na grupkach facebookowych związanych z Rzymem - co roku są inne także ciężko polecić. Wynajem pokoju w Rzymie to nie lada wyczyn, wielkie stare miasto które boryka się z problemami mieszkaniowymi dla studentów krajowych, a co dopiero zagranicznych. Przez pierwszy semestr płaciłem 395 euro za pokój obok uczelni, na przedmieściach, w drugim semestrze cena ta wzrosła do 420 euro.
Koszty utrzymania - Wynajem pokoju w Rzymie to nie lada wyczyn, wielkie stare miasto które boryka się z problemami mieszkaniowymi dla studentów krajowych, a co dopiero zagranicznych. Oprócz 420 euro za pokój trzeba liczyć się z okolicami 150 euro miesięczne na po prostu życie, co z lekka przekracza grant Erasmusowy. Polecam śledzić gazetki supermarektów takich jak Conad czy Esselunga, w nich często można kupić podstawowe produkty wysokiej jakości za 50% raz na jakiś czas. Polecam obkupić się raz, a porządnie :)
Czy polecasz uczelnię - Tak, polecam każdemu, przeżycie nie do powtórzenia.
+ rozwinięcie edukacyjne
+ Włosi nie mówią po angielsku, co sprzyja nauce języka
+ piękne okolice i możliwości taniego podróżowania
- maksymalnie tylko na rok, a chciałoby się dłużej :)
Pieniądze, praca oraz deadliny przyjdą prędzej czy później - każdemu polecam wyjazd na Erasmusa :)