PL

EN

Hiszpania - studia

Universidad de Almeria
Kierunek studiów - Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Zajęcia - Według mnie za duży nacisk kładziony jest tam na teorie bez żadnej praktyki. Jeżeli chodzi o ilość materiału do przyswojenia było ok. Trafili mi się dobrzy profesorowie, którzy mówili po angielsku i tłumaczyli swoje przedmioty z pasją, więc chętnie uczęszczałam w zajęciach.
Uczelnia - Jeżeli chodzi o wykładowców czy studentów uczestniczących na te same zajęcia to raczej nie mam podstaw żeby narzekać. Jeżeli chodzi o dziekanat i załatwianie spraw administracyjnych, to jestem bardzo niezadowolona, wręcz oburzona tym jak tam traktuje się studentów. Byłam zbywana i traktowana z góry.
Zakwaterowanie - Szukałam na stronie idealista.es przed wyjazdem. Natomiast ostatecznie mieszkanie udało mi się znaleźć dzięki pomocy mojej buddy, która ponieważ mówiła po hiszpańsku jako native była przez nich traktowana poważnie. Dzięki niej mieszkałam w mieszkaniu dwuosobowym o czynszu 600 euro miesięcznie (300 euro za osobę) + opłaty. Gaz co trzy miesiące ok. 80 euro, prąd co miesiąc ok. 30 euro i woda co dwa miesiące ok. 50 euro.
Polecić mogę jedynie strategię aby pojechać i na miejscu szukać zakwaterowania, ponieważ mejlowo można się nie doczekać odpowiedzi.
Ubezpieczenie - Ubezpieczałam się w PZU prywatnie i miałam wyrobioną kartę EKUZ. Jeżeli chodzi o polecenie to myślę, że PZU są warci rozważenia, ponieważ gdy miałam problemy z okiem czy gorączkę, to w przeciągu tygodnia byli w stanie umówić mnie na wizytę według potrzeby.
Koszty utrzymania - Na pewno trzeba mieć swoje oszczędności. Stypendium pokrywa koszty zakwaterowania i rachunków, ewentualnie jedzenia, ale to i tak może zabraknąć. Wszystkie dodatkowe przyjemności pokrywa się z własnej kieszeni. Jeżeli chodzi o miesięczne utrzymanie to przy nie odmawianiu sobie słodyczy czy innych przyjemności, raz na jakiś czas restauracja, to celowałabym w 500/600 euro. Plus powiedzmy 200/300 na same wycieczki i wyjazdy. Pierwszy miesiąc może być najbardziej wymagający pod kątem wydawania pieniędzy, ponieważ trzeba się zaopatrzyć w podstawowe produkty (papier toaletowy, olej, przyprawy itp.).
Natomiast to wszystko zależy od miejscowości. Koszty mieszkania w np. Barcelonie myślę, że mogłyby być nawet 3 razy większe.
Bez znajomości języka hiszpańskiego raczej nie możliwe będzie znalezienie pracy na miejscu dla studenta z innego kraju.
Czy polecasz uczelnię - + Mocną stroną na pewno jest to, że wykładowcy mówią po angielsku i można wybrać przedmioty, które rzeczywiście odbywają się po angielsku.
+ Ogromny kampus, na terenie którego odbywają się różne eventy.
+ Łazienki w większości zadbane i czyste.
+ Wszędzie dostępne jest wifi o dobrym sygnale i za darmo.
+ Wspaniale działające biuro ESN, są to ludzie, na których można polegać w każdej sytuacji, organizują masę eventów i są dostępni codziennie na uczelni i na What's App. Jest to największy plus tej uczelni!!!!!!
+ Polecam założenie karty ESN na miejscu i korzystanie ze wszystkich atrakcji, które to biuro organizuje.
+ Profesor Cynthia Lynn Giagnocavo - najlepszy wykładowca na całej uczelni! Kobieta z ogromną wiedzą, charyzmą i pasją. Wymagająca ale można na niej polegać. Jej zajęcia były moimi ulubionymi, będę za nią ogromnie tęsknić.
- Minusem jest dziekanat jak już wcześniej pisałam.
- Również brak ogrzewania sal w lutym do marca było ogromnym minusem, sale były na tyle zimne, że wszyscy studenci siedzieli w kurtkach. Nic przyjemnego.
- Zajęcia są prowadzone w blokach dwugodzinnych i pomiędzy może się zdarzyć, że nie będzie się miało żadnej przerwy, ponieważ wykładowcy nie zwracają uwagi. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy trzeba zmienić salę z jednej części kampusu na tą, która jest zupełnie po drugiej stronie.
- Na egzaminach końcowych za błędne odpowiedzi są ujemne punkty. Moim zdaniem demotywuje to do nauki i potęguje stres. Uważam, że każdy ma prawo do pomyłek i nawet przy uczeniu się na bieżąco i przygotowaniem do egzaminu, można stracić to na co się pracowało.
- Strona uczelni jest nieczytelna, aby cokolwiek załatwić trzeba lawirować pomiędzy stronami i nie daj Boże żeby gdzieś zrobić błąd, bo odkręcanie tego będzie drogą przez mękę.


Universidad de Cádiz

Kierunek studiów - Finanse i rachunkowość
Uczelnia - Pobyt na uczelni przyjmującej był satysfakcjonujący, gdyż pomimo zajęć o tematyce ekonomicznej, mogłam również praktykować naukę języków obcych w codziennym uczelnianym życiu.
Zajęcia - Zajęcia, które ukończyłam na uczelni przyjmującej były jak najbardziej satysfakcjonujące. Najbardziej podobała mi się ich praktyczna forma. Mimo różnic w sylabusie między uczelniami udało się poszerzyć swoją wiedzę na wielu płaszczyznach ekonomii.
Zakwaterowanie - Zakwaterowanie znalazłam przez stronie idealista.com oraz na profilu instagrama @ucapisos. Obie platformy serdecznie polecam, proste w użyciu i jak najbardziej skuteczne.
Ubezpieczenie - karta EKUZ, ubezpieczenie Euro26, międzynarodowa karta studencka ISIC.
Koszty utrzymania - Myślę, że stypendium otrzymywane w zupełności wystarcza na życie w Cádiz. Uważam jednak, że by w pełni korzystać z uroków Erasmusa i pozwolić sobie na przykład na więcej podróży warto zagwarantować sobie inne źródło dochodu, lub mieć ze sobą oszczędności.
Koszt wynajmu mieszkania mieścił się granicach 250-350€. (w zależności między innymi od standardu i wysiłku włożonego w szukanie mieszkania:))
Kurs językowy - Tak, na uczelni odbył się kurs języka, lecz był on płatny i zorganizowany przez szkołę językową podlegającą pod uczelnię. Kurs języka uważam za udany, mimo iż nauka w tak dużej grupie nie należy do moich ulubionych. Zajęcia odbywały się codziennie i były intensywne, więc uważam, że decyzja o wzięciu udziału w kursie była bardzo dobra. Pozwoliło mi się to od pierwszych dni pobytu całkowicie otoczyć nową rzeczywistością.
Czy polecasz uczelnię - Uczelnia miała zarówno wiele plusów i minusów.
Uniwersytet prowadzi zajęcia na wysokim poziomie. Przedmioty mają tam więcej punktów ECTS, dlatego też są bardziej wymagające. Zajęcia prowadzone są w ciągu całego dnia od godziny 9 do 21 więc "ułożenie" planu i dobranie zajęć by nic się ze sobą nie pokrywało było niemałym wyzwaniem. Po spędzeniu tam pierwszego semestru, wiedziałam na co zwrócić uwagę przy wyborze przedmiotów na drugi semestr.
Niestety niewielu z prowadzących przywiązywało uwagę do studentów z innych uczelni i nie wskazywali oni chęci na pomoc im.
Za minus uważam również niską liczbę przedmiotów przeprowadzanych w języku angielskim, wybierając Universidad de Cádiz trzeba liczyć się z tym, że trzeba mieć opanowany język hiszpański.
Jednakże plusem uczelni jest to, że przyjmuje ona dużo studentów z uczelni zagranicznych, co pozwala na dobrą aklimatyzację.


Universidad Politecnica de Cartagena

Kierunek studiów - Zielarstwo i fitoterapia
Zakwaterowanie - Na grupie na Facebooku erasmusow przebywających w cartagenie. Za pokój płaciłam 295 €.
Ubezpieczenie - Euro26. Nie skorzystałam ani razu z usług.
Koszty utrzymania - Mniej więcej 700-1000 euro.
Kurs języka - Tak był kurs języka hiszpańskiego jako jeden z przedmiotów. Bardzo mi się podobał. Wzięłam również w udział w dodatkowym kursie języka angielskiego na poziom C2, kurs z native speakerem oraz był oferowany kurs języka angielskiego technicznego, w którym również wzięłam udział. Bardzo przydatna wiedzą na temat pisania prac, prezentacji, referatów oraz laboratoryjnych raportów.
Czy polecasz uczelnię - Tak jak najbardziej, jest to małe miasto ale dużo Erasmusów, można uczestniczyć w różnych sportach oferowanych przez uczelnię. Są organizowane spotkania integracyjne raz w tygodniu, wyjazdy itd. Samo miasto również oferuje wiele ciekawych atrakcji.
 


Universidad de Córdoba

Kierunek studiów - Zarządzanie
Uczelnia - Z mojej strony bardzo polecam UCO, ale znajomi, którzy mieli więcej przedmiotów, mieli sporo problemów z zaliczeniami. Generalnie studentów z erasmusa traktuje się na równi z Hiszpanami, a czasem nawet wymagają od nas więcej
Zakwaterowanie - Poprzez informacje na erasmusowych grupach na facebooku - organizacja Erasmus Family, bardzo polecam, 210 euro miesięcznie.
Koszty utrzymania - Mnie utrzymanie wyniosło około 1000 euro miesięcznie.
Czy polecasz uczelnię - Tak, nie było problemu dogadać się po angielsku, wykładowcy byli pomocni.


Universidad de Granada

Kierunek studiów - Budownictwo 
Zajęcia - Zajęcia nie spełniły wystarczająco moich oczekiwań, ponieważ zajęcia odbywały się po hiszpańsku.
Zakwaterowanie - Zakwaterowanie znalazłem przez internet. Płaciłem 550 euro za pokój jednoosobowy z balkonem w akademiku BRAVO! (wszystkie opłaty wliczone). Jeżeli ktoś woli większą prywatność, to polecałbym akademiki. Natomiast w mieszkaniu z innymi studentami jest większy kontakt międzynarodowy oraz mniejsza cena.
Koszty utrzymania - Potrzeba około 800-1000 euro. Jeżeli chce się więcej podróżować lub wykupić wycieczki ze studencki biur podróży do Portugalii, Maroka, plażę itp. to trzeba się liczyć z wydatkami od 20 do 200 euro lub więcej.
Czy polecasz uczelnię - Poleciłbym tę instytucję innym studentom z zastrzeżeniem, że na niektóre kierunki trzeba umieć język hiszpański. Z mocnych stron to należy wymienić duży kontakt z wykładowcami oraz platformę "Prado", na której profesorowie umieszczają dużo materiałów do nauki (taki teams). Ze słabych stron, nie zostałem poinformowany, że będę mieć zajęcia po hiszpańsku.


University of Huelva

Kierunek studiów - Zarządzanie i inżynieria produkcji
Zajęcia - zajęcia były prowadzone w ciekawy sposób. Poziom j. angielskiego nauczycieli był dobry lub bardzo dobry.
Uczelnia - Tak, dobra komunikacja. Minus długi czas oczekiwania na odpowiedź. Polecam wyjazd na Erasmusa do Huelvy.


University of Jaen

Kierunek studiów - Informatyka Stosowana
Zajęcia - zdecydowanie polecam, zajęcia były ciekawe i zgodne z moim kierunkiem studiów, co istotne, prowadzone były w jezyku angielskim; wyposażenie sprzętowe na wysokim poziomie;
Uczelnia - zdecydowanie polecam; kierunek Telekomunikacja na studiach drugiego stopnia (magisterskich) jest realizowany w całości w jezyku angielskim w Linares. Minusem jest dystans 50 km między miastami, w których ulokowane są dwa kampusy uniwersyetu - Jaen i Linares;
Zakwaterowanie - warto szukać poprzez idealista.com lub specjalne grupy na Facebooku dla przyjezdnych studentów, koszty mieszkania w Linares to 120 euro za pokój plus 60 euro za prąd i wodę;
Dodatkowe uwagi - istotny jest fakt, że dla studentów programu Erasmus+, Uniwersytet w Jaen ma dedykowaną platformę wymiany dokumentów; list akceptacyjny, proponowane przedmioty, certyfikat pobytu czy transkrypt ocen jest podpisywany elektronicznie i umieszczany w platformie - UMOVE; jest to przejrzyste, czytelne i praktyczne rozwiązanie pozwalające na ograniczenie niepotrzebnej biurokracji i obiegu dokumentów w formie papierowej.