PL

EN

Czechy - studia

Česká zemědělská univerzita v Praze

Kierunek studiów - biotechnologia 
Zajęcia - Były bardzo dobrze merytorycznie przygotowane. Dzięki temu poszerzyłam swoją wiedzę.
Zakwaterowanie - Mieszkałam w akademiku w Pradze Mrkvičkova 1091/2, 163 00 Praha 17. Akademik ten był wyjątkowo drogi, kosztował więcej niż wynajem jednego pokoju w tym miejscu. Jako że rok akademicki zaczynał się kilka dni później niż początek miesiąca tak przyjechałam, za "spóźnienie" musiałam zapłacić karę. Ogólne złe doświadczenie. Bardzo wysoka kaucja 1000 euro. Ale w całości zwrócono.
Czy polecasz uczelnię - Zajęcia były prowadzone większości przez Amerykańskich wykładowców, na wysokim poziome. Niestety, na tej uczelni są bardzo wysokie wymagania dotyczące zaliczenia egzaminu. Zalicza 75% poprawnych odpowiedzi, wykładowcy nie są elastyczni w tej kwestii, nie idą na rękę studentom, są "od-do" nie uwzględniają różnic kulturowych językowych, generalnie nie interesuje ich to, czy student egzamin zaliczył czy nie.
Praga jako miejsce do Programu Erasmus+, jest atrakcyjna. Ciekawi i dobrze przygotowani naukowo nauczyciele akademiccy. Bardzo wysokie wymagania dotyczące zaliczenia egzaminów.


Brno University of Technology

Kierunek studiów - Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii
Zakwaterowanie - Mieszkałam w Koleje Pod Palackého vrchem. Miesięczna opłata to niecałe tysiąc złotych. Zdecydowanie polecam ten akademik, pokoje są naprawdę duże i dobrze wyposażone (każdy pokój posiada własną kuchnię oraz łazienkę), sklep znajduje się zaraz obok wyjścia, jedna ze stołówek mieści się zaraz obok niego, około 50m do pubu akademickiego. Przystanek autobusowy naprzeciwko akademika, 8 min spacerem do przystanku tramwajowego.
Ubezpieczenie - EKUZ, na szczęście nie miałam potrzeby z niego korzystać
Koszty - 1600/1800 pln miesięcznie wystarczy na akademik, jedzenie (o ile gotuje się samodzielnie) oraz parę wyjść ze znajomymi. Stypendium Erasmus+ zdecydowanie pozwala na to żeby móc nacieszyć się wyjazdem.
Formalności - Jedynie podpisanie dokumentów na uczelni przyjmującej oraz w biurze akademika. Resztą formalności zajęła się uczelnia oraz akademik.
Uczelnia - Poleciłabym ją każdemu z całego serca, wiele osób zostało na kolejny semestr bądź rozważają podjęcie tutaj kolejnego stopnia studiów. Zajęcia na które uczęszczałam były prowadzone w bardzo interesujący sposób, wiele zajęć praktycznych.
Naprawdę polecam przyjazd do Brna, miasto jest przepiękne, a dodatkowo dużo bezpośrednich połączeń do innych miast (np. Praga, Bratysława, Wiedeń, Budapeszt, Monachium) sprawia, że podróżowanie jest naprawdę proste.