PL

EN

Portugalia - studia

Escola Superior Agrária de Coimbra
Kierunek studiów - Zielarstwo i fitoterapia
Zakwaterowanie - Używałem aplikacji „Uniplaces” przez co nie musiałem się martwić, że ktoś mnie oszuka. Cena to około 300€ miesięcznie.
Ubezpieczenie - Wykupiłem sobie ubezpieczenie ISIC, które zapewnia również dużo zniżek. Polecam.
Koszty utrzymania - Wydawałem miesięcznie około 430€, w cenę wchodzą również liczne wycieczki.
Kurs językowy - Tak, mieliśmy możliwość zapisać się na taki kurs. Lekcje były prowadzone z innymi Erazmusowiczami przez co każdy miał podobny poziom i dobrze się pracowało.
Czy polecasz uczelnię - Tak poleciłbym, profesorzy potrafili zmotowywac swoją postawa do nauki oraz prowadzili zajęcia w ciekawy sposób. Jedynie paru z nich nie potrafiło angielskiego przez co czasami było trudno zdobyć dobre notatki.


ISEC Coimbra

Kierunek studiów - Mechatronika
Uczelnia - Mają dużo sprzętu, zajęcia są prowadzone inaczej niż w Polsce, miałem wrażenie, że bardziej przykładają się do tego, żeby student potrafił zrobić bez problemu zadanie, które zlecał teacher.
Jeśli chodzi o uczelnie jako instytucję to przyjęcie zostało bardzo dobrze przeprowadzone i wyjaśnione na nim zostały wszystkie niejasności. Prowadzący zajęcia nie prowadzili zajęć po angielsku ale można było liczyć na nich, gdy trzeba było wytłumaczyć coś indywidualnie. Bardzo dobrze byłem w stanie dogadać się z portugalskimi studentami często pracowaliśmy w grupach lub parach i byli bardzo pomocni.
Zajęcia - Niektóre tak zwłaszcza laboratoria, ponieważ mogły one być prowadzone indywidualnie w języku angielskim. Niestety jednego przedmiotu nie udało mi się zdać po mimo z początku super nastawienia nauczyciela prowadzącego. Przedmiot ten okazał się trudny i nie był prowadzony w języku angielskim.
Zakwaterowanie - 300 euro (rachunki wliczone w cenę) był to jeden z droższych pokoi ale lokalizacja i standard pokoju czy całego mieszkania był na bardzo dobrym poziomie, mieszkanie było wyremontowane czyste i znajdowało się w samym sercu Coimbry, coimbra4you@hotmail.com.
Koszty utrzymania - Myślę, że budżet 700 euro miesięcznie przy mieszkaniu za 300 euro, byłby na tyle wystarczający, że można było by przeżyć ten okres bezstresowo. Niestety inflacja dosięgła całej Europy. Miesięczny Koszt jedzenia to mniej więcej 120-200 euro. Do tego dochodzą wydatki na mieszkanie typu papier toaletowy płyn do naczyń itd. Komunikacja miejska, fryzjer. Wyjścia że znajomymi, wycieczki, żeby nie zwariować siedząc całymi dniami w domu. 
Czy polecasz uczelnię - Tak poleciłbym ze względu na wyjazd do Portugalii do Coimbry, lecz jeżeli jest wybór między politechnika ISEC a university of Coimbra to zdecydowanie polecałbym tą drugą opcję. Uniwersytet jest zdecydowanie bardziej nastawiony i przygotowany na studentów zagranicznych. Znajduje się on w samym sercu Coimbry więc jest naprawdę blisko. Uczelnia ISEC jest oddalona od centrum zaliczenia i pracę praktyczne są niezwykle ciężkie dodając do tego fakt, że zajęcia są prowadzone po portugalsku a teacher nie poświęca na nich zbyt wiele czasu na wytłumaczenie po angielsku przez co dużo materiału trzeba nadrabiać samemu. Na uniwersytecie jest większe nastawienie do indywidualnego przygotowania studenta do zaliczenia przedmiotu.


ISEC - Coimbra Institute of Engineering (Instituto Superior de Engenharia de Coimbra)

Kierunek studiów - Mechatronika
Uczelnia - jak najbardziej godna polecenia;
Zajęcia - możliwość poznania środowiska naukowego z innego kraju pozwoliła mi na spojrzenie na pewne aspekty nauki w innym świetle; opisy zajęć/sylabusy z uczelni przyjmującej były jak najbardziej prawidłowe; możliwość wybrania dodatkowych przedmiotów była bardzo dobra; minusem jedynie było to, iż nie wszystkie zajęcia były prowadzone nawet częściowo w języku angielskim, jednak wtedy można było liczyć na indywidualną pomoc prowadzącego po zajęciach; na zajęciach praktycznych pracowaliśmy na nowoczesnych urządzeniach wykorzystywanych aktualnie w przemyśle; jeśli chodzi o wady, to nie wszystkie zajęcia teoretyczne były prowadzone po angielsku, przez co miałem wrażenie, że czasem pewna część informacji mniej omijała;
Zakwaterowanie - 455 euro za kawalerkę; studentom wyjeżdżającym polecałbym szukać kwaterunku w prywatnych domach studenckich; w wielu zachodnich miastach uniwersyteckich działa strona Uniplaces.com która pozwala na znalezienie pokoju/mieszkania dla studentów;
Dodatkowe uwagi - czas spędzony na wyjeździe z programem Erasmus+ był dla mnie bardzo owocny, zarówno naukowo, jak i społecznie; każdemu, kto ma możliwość wyjazdu, mogę to polecić; jedyne, co bym sam zrobił drugi raz, to poszukał więcej informacji o zakwaterowaniu i w trakcie pierwszego miesiąca (gdy jeszcze jest możliwość zmiany learning agreement) dowiedziałbym się, na które przedmioty warto się jeszcze zapisać, a które może zamienić.


University of Coimbra

Kierunek studiów - Budownictwo
Uczelnia - polecam; rekrutacja na wyjazd jest bardzo prosta, uczelnia udostępnia pliki pdf ze wskazówkami, jak poruszać się po Portugalii; nauczyciele są bardzo mili i pomocni, szybko odpisują na maile; w czasie zajęć nauczyciele zwracali się do mnie w języku angielskim; jeżeli pozostali studenci wyrazili zgodę, zajęcia odbywały się w języku angielskim; nauczyciele udostępniali literaturę anglojęzyczną; końcowe zaliczenie było adekwatne do treści prowadzonych na zajęciach oraz przeprowadzone w języku angielskim; zajęcia przebiegały zgodnie z opisem i metodami kształcenia i były prowadzone w małych grupach; nauczyciele biegle mówią po angielsku;
Zakwaterowanie - 180 Euro + rachunki (woda, prąd, internet) ok. 45 Euro miesięcznie; nie poznałam nikogo kto płaciłby mniej, standardowa cena to 250-280 Euro /miesiąc; przez pierwsze 4 dni mieszkałam razem z koleżanką w hostelu, szukałyśmy zakwaterowania po banerach oraz ogłoszeniach, byłyśmy oglądać 4 mieszkania, wybrałyśmy mieszkanie z ogłoszenia na facebooku; należy uważać na oszustów, którzy proszą o wysłanie czynszu jeszcze przez obejrzeniem mieszkania, a potem się nie odzywają; niestety co roku ktoś się daje oszukać; polecam dołączenie do polskich grupy na massangerze, ludzie informują tam o zwalniających się pokojach w ich mieszkaniach i nie tylko;
Dodatkowe uwagi - noce w Portugalii są bardzo zimne, budynki nie mają ogrzewania, polecam zabrać ze sobą kocyk i ciepłą piżamkę, konieczne może być też zakupienie elektrycznego grzejnika.